Procesor

Procesor od firmy IntelProcesor od firmy AMDProcesor alebo - CPU (Central Processing Unit) je základnou súčasťou počítača. Vykonáva aritmetické, logické a vstupno/výstupné operácie systému. Procesor slúži na spracovávanie všetkých informácii v PC a taktiež na spracovávanie informácii zo vstupu na výstup. Udáva výkon počítača. Procesory sú vlastne kremíkové doštičky, ktorá zaberá len niekoľko centimetrov štvorcových, skladá sa z milióna mikro tranzistorov, zapája sa pomocou spodnej strany, na ktorej má stovky kontaktov. Procesory vyrábajú dve najväčšie firmy, ktoré si vzájomne konkurujú a to je firma Intel a firma AMD.

Procesor sa na matičnej doske ukladá do špeciálnej pätice nazvanej aj "socket". Práve v socket-e sa tieto dve firmy (Intel a AMD) líšia. Kým firma Intel používa technológiu pripojenia procesora do pätice pomocou kontaktných plôch - LGA (Land Grid Array) a firma AMD používa technológiu pripojenia procesora do pätice pomocou pinov - PGA (Pin Grid Array).

Okrem samotného čipu procesora, sa nachádzajú na matičnej doske tzv. podporné čipy ako je "North Bridge" a "South Bridge", ktoré zabezpečujú komunikáciu medzi jednotlivými modulami. North Bridge zabezpečuje komunikáciu medzi procesorom, operačnou pamäťou RAM a grafickou kartou. South Bridge zabezpečuje komunikáciu medzi ostatnými modulami počítača. V dnešnej dobe sa North Brigde nachádza v samotnom procesore, spolu s grafickým procesorom.

Umiestnenie procesora a podporných čipov

 

Počítač obsahuje obvykle jeden procesor. V minulosti sme sa mohli stretnúť aj s viacerými procesormi naraz, dnes sa však dáva prednosť jednému výkonnejšiemu procesoru s viacerými jadrami. V prípade vyššieho počtu jadier v procesore si jednotlivé jadrá danú úlohu a jej výpočet rozdelia medzi seba a tým rapídne znížia dobu výpočtu. Okrem rýchlych jadier procesor má vlastnú pamäť nazvanú "cache" pamäť, ale je veľmi malá a delí sa na tri úrovne L1, L2, L3. L1 pamäť má najmenšiu kapacitu, rádovo v kB (16kB), ale je veľmi rýchla, druhá úroveň L2 má väčšiu kapacitu ako predošlá úroveň pamätí, rádovo v MB (6MB), ale je pomalšia. Posledná úroveň je L3 má z týchto pamätí najväčšiu kapacitu tj. rádovo v MB (10MB) a je z nich najpomalšia.

Procesor bez ochranného púzdra

 

 

Prečítané: 4497x