Matičná doska
Matičná doska je spolu s procesorom jedna z najdôležitejších súčiastok modularného počítača. Počítač, ako celok je postavený na modulárnom princípe, kde je možné jednotlivé funkčné moduly meniť. Základným modulom počítača je práve matičná doska. Ďalšie komponenty sú pripájané priamo na matičnú dosku do zberníc alebo cez porty. Matičná doska je mechanicky pripevnená v skrinke počítača a elektricky napájaná zo zdroja pomocou 20 pinového AT (starší) alebo nového 24 pinového ATX zdroja. Základná doska môže mať integrovanú grafickú, sieťovú a zvukovú kartu alebo môžu byť aj ako prídavné karty ktoré sa osádzajú do slotov na matičnej doske (AGP, PCI, PCI Express, ISA...). Na základnej doske sa nachádza dvojica čipov (Chipset) North bridge zabezpečujúci komunikáciu medzi procesorom, grafickou kartou a operačnou pamäťou, v súčastnosti sa nachádza v blízkosti procesora alebo je priamo integrovaný v procesore. South bridge zabezpečuje komunikáciu medzi ostatnými komponentami počítača (sieťová karta, zvuková karta, pevný disk ...).
Hlavnú riadiacu funkciu má centrálny procesor (CPU), ktorý sa osádza do pätice (socketu), ktorý sa nachádza na matičnej doske väčšinou v hornej časti. Poznáme tri typy pätíc (LGA, PGA, BGA). Práve v sockete sa tieto dve firmy (Intel a AMD) líšia. Kým Intel používa technológiu LGA (Land grid array) AMD používa technológiu PGA (Pin grid array).
1. LGA (Land Grid Array) na spodnej strane procesora sa nachádza zodpovedajúci počet plošných kontaktov, ktoré sa na päticu priložia a procesor sa zabezpečí obvodovým rámom. Spojenie teda nie je sprostredkované zapadnutím pinov do dierok, ale len pritlačením kontaktov na piny.
2. PGA (Pin Grid Array) - na procesore je veľký počet pinov, ktoré sa zasúvajú do otvorov v pätici na základnej doske. Piny sú v tomto prípade na procesore a nie na pätici na základnej doske.
3. BGA (Ball Grid Array) - piny vôbec neobsahuje. Pri tomto prepojení dosky a procesora nájdete na CPU kontakty v podobe malých guľôčok, ktoré sú prispájkované do otvorov v pätici. Ide teda o nerozoberateľné prepojenie a používa sa na systémoch, kde je CPU distribuované spolu so základnou doskou (Intel Atom, AMD Fusion/Bobcat), ale napríklad aj v prípade GPU na grafických kartách.
Sloty matičnej dosky
ISA (Industry Standard Architecture) Predstavená bola v roku 1984 a rozširovala architektúru XT zbernice na 16 bitov. Je určená na pripájanie periférnych kariet na matičnú dosku. V polovici 90. rokov, sa popularita ISA zbernice postupne vytratila, väčšina základných dosiek začala byť navrhovaná s PCI slotmi a postupne stále menším počtom ISA slotov. Dnes sa už v podstate základné dosky s ISA slotmi nevyrábajú.
PCI (Peripheral Component Interconnect) PCI sa vyskytuje bežne v počítačoch, kde vystriedalo starú ISA architektúru, ako štandardná zbernica. PCI umožňuje dynamické konfigurovanie prídavných zariadení.
AGP (Accelerated Graphics Port) Je vysoko rýchlostný kanál pre pripojenie jedného zariadenia (grafickej karty) ku základnej doske, slúži primárne k podpore pri akcelerácii počítačovej 3D grafiky. AGP vzniklo v Inteli, prvýkrát bolo uvedené v chipsete pre Pentium II v roku 1997. Prvá verzia AGP, dnes nazývaná AGP 1.0 alebo AGP 1x, používa 32-bitový kanál operujúci na 66 MHz s 1.5 V alebo 3.3 V napätím.
PCI Express (Pôvodne známy ako 3GIO 3rd Generation I/O - Input/Output) je nová implementácia PCI zbernice, ktorá používa už existujúce programovacie koncepty a komunikačné štandardy, ale zakladá sa na oveľa rýchlejšom sériovom komunikačnom systéme. Vyššie rýchlosti dovoľujú zbernici PCI-Express nahradiť takmer všetky existujúce vnútorné zbernice, vrátane AGP a PCI.
Pätica (Socket) Je slot na základnej doske, ktorý je určený na pripojenie procesora.
Sloty pre operačnú pamäť RAM (Random Access Memory - Pamäť s náhodným prístupom) SIP, SIMM, DIMM, SDR, DDR, DDR2, DDR3, DDR4. V súčasnej dobe sa najčastejšie používajú DDR3 a DDR4 typy operačných pamäti.
Konektory na pripojenie vnútorných zariadení
IDE Starší konektor na pripojenie CD/DVD mechaník a pevných diskov. Kde na jednom káblu mohli byť pripojené až dva pevný disky alebo mechaniky
SATA Pripojenie pevných diskov alebo CD/DVD/BluRay mechaník k matičnej doske v súčasnosti sa používa SATA III
Floppy Konektor na pripojenie disketovej mechaniky
AT/ATX Konektor na napájanie matičnej dosky.
Konektor FAN Konektor na pripojenie napájania pre ventilátory.
Konektory na pripojenie vstupno výstupných zariadení
Midi port (game port) Starší port na ktorý sa pripájal joystick alebo elektrický klavír
Paralelný port Starý konektor pre pripojenie tlačiarne
PS/2 Starší konektor pre pripojenie počítačovej Klávesnice (fialový) a myši (zelený)
USB (Universal Serial Bus) Univerzálny konektor pre pripojenie vstupno výstupných zariadení
FireWire - IEEE 1394 Predchodca USB 2.0
RJ-45 Konektor pre sieť (internet)
Audio konektor Výstup pre audio signál
VGA Konektor pre video výstup
eSATA Extérna sata pre prídavný pevný disk
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) je najnovšie rozhranie pre audiovizuálne vybavenie (televízory, monitory) s vysokým rozlíšením. Má 19 signálových vodičov v jednom kábli, ktorý vyzerá podobne ako bežný USB kábel. Rozhranie je schopné prenášať 5 Gbps
DVI (Digital Visual Interface) je určený na prepojenie video zariadení s počítačom. Štandard bol vytvorený za účelom bezproblémovej komunikácie medzi zobrazovacími zariadeniami ako napr. LCD monitorom alebo dátovým projektorom a grafickou kartou počítača
BIOS
BIOS je základný program počítača. Funkciou BIOSu je riadenie celého systému. Prepája hardware so softwarom. Ide o základný systém, ktorý je napevno nahraný v pamäti CMOS, ktorá sa nachádza na základnej doske. Pamäť CMOS je typu ROM, nie je jú možné prepisovať, slúži len pre čítanie dát. V BIOSe sa nastavujú základné nastavenia ako je čas, dátum a bootovanie - nastavenie odkiaľ sa má načítať operačný systém), taktovanie procesora, nastavenie frekvencie na operačných pamätiach ...
Prečítané: 13443x