Pamäte RAM
Operačná pamäť, ktorá je typu RAM (Random Access Memory = pamäť s priamym prístupom) je Pamäťou, v ktorej sa ukladajú dáta, ktoré procesor počítača momentálne nespracováva, ale budú potrebné neskôr. Veľkou Prednosťou operačnej pamäte oproti ostatným druhom pamätí (napr. oproti pevnému disku) je jej rýchlosť. Dáta do nej totiž možno uložiť/z nej načítať niekoľkonásobne rýchlejšie, ako by bolo možné napríklad pri použití pevného disku. Beží v nej operačný systém a ostatné spustené programy či procesy. Jej veľkosť a výkon majú priamy vplyv na to , koľko a akých programov môžete naraz spustiť. Pravé moduly ktoré prišli na trh vyrobené v roku 1951 a boli predávané do neskorých šesťdesiatych až skorých sedemdesiatich rokov.
Pamäťové moduly:
Operačná Pamäť, ktorá je typu RAM (Random Access Memory = Pamäť s priamym Prístupom) je pamäťou, v ktorej sa ukladajú dáta, ktoré procesor počítača momentálne nespracováva, ale budú
potrebné neskôr. Veľkou prednosťou operačnej pamäte oproti ostatným druhom pamätí (napr. oproti pevnému disku) je jej rýchlosť. Dáta do nej totiž možno uložiť/z nej načítať niekoľkonásobne rýchlejšie, ako by bolo možné napríklad pri použití pevného disku. Beží v nej operačný systém a ostatné spustené programy či procesy. Jej veľkosť a výkon majú priamy vplyv na to , koľko a akých programov môžete naraz spustiť. pravé moduly ktoré prišli na trh vyrobené v roku 1951 a boli predávané do neskorých šesťdesiatych až skorých sedemdesiatich rokov.
Pamäťové moduly pozostávajú z pamäťových čipov, pričom v každom sa nachádzajú milióny tranzistorov a kondenzátorov. Operačná pamäť je štruktúrovaná pomocou stĺpcov a riadkov. Do oblastí, ktoré vznikli takýmto rozdelením pamäte sa zmestí len určité množstvo údajov. Operačná pamäť každého počítača je energeticky závislá, čo v praxi znamená, že po prerušení dodávky elektrického prúdu alebo po vypnutí počítača, sa všetky údaje, ktoré obsahovala, vymažú. Príčinou tejto energetickej závislosti sú použité moduly operačnej pamäte. Ich nahradenie inými modulmi, ktoré by boli energeticky nezávislé (tzv. MRAM moduly) však v súčasnosti ešte nie je možné. Takéto moduly sú totiž príliš pomalé a to by znižovalo výkon počítačov.
Výber operačnej pamäte je síce oveľa jednoduchší ako výber procesora, no i tak mu treba prikladať náležitú váhu. Základným parametrom je generácia pamäte. V súčasnosti sa takmer výlučne používajú modely DDR3, v niektorých netbookoch a starších počítačoch DDR2. Čoskoro by však mali nastúpiť nové DDR4 moduly. Rozdiel oproti predchádzajúcej generácii je vždy pomerne veľký. Novšia pamäť je rýchlejšia (frekvencia aj dátová priepustnosť), má nižšiu spotrebu vďaka vyššej hustote integrácie a je dostupná aj vo väčších kapacitách. Podporovaný formát a prevedenie záleží od základnej dosky a procesora, čo je pri skladaní stolného počítača nutné overiť. Takisto, menšie SO-DIMM pamäte používané v notebookoch a all-in-one počítačoch nie sú kompatibilné s desktopovými DIMM slotmi.
Vývoj pamäťových modulov:
- DRAM (Dynamic RAM)
- SDRAM (Synchronous Dynamic RAM) 8-bitové pamäťové moduly SIMM 30-pinové
- SDRAM (Synchronous Dynamic RAM) 32-bitové pamäťové moduly SIMM 72-pinové
- SDRAM 64-bitové 168-pinové moduly pamäťové moduly DIMM podporujúce pracovnú frekvenciu 66, 100 alebo 133MHz
- DDR (Double Data Rate) RAM má dvojnásobný dátový tok medzi pamäťou a procesorom oproti starším SDRAM. Komunikuje s centrálnym systémom frekvenciou 2x133MHz.
- RDRAM (Rambus DRAM) - RIMM moduly. Komunikujú rýchlosťou 2x400MHz. Tieto pamäte sa vždy používajú v páre. Pokiaľ sú pripojené len dva moduly RAM, doplňujú sa prázdne prepojovacie moduly. Pamäte RIMM s taktovacou frekvenciou 2x533MHz majú priepustnosť 4,2GB/s - čo majú vo svojom označení RIMM 4200.
Najdôležitejším parametrom je kapacita operačná pamäť, ktorá sa udáva v „gigabyte“ (GB). Dnešné minimum u bežných notebookoch je 3 GB, obvykle sa stretávame s kapacitou 4 GB. Čím viacej operačnej pamäte, tím viac môžete naraz spustiť programov. Najviac operačnej pamäte pohltí webový prehliadač, počítačové hry a operační systém.
Rozumným minimom pre OS Windows 7 je 2 GB, nenároční užívatelia s Windowsom 7 Starter (alebo starším XP) si vystačia aj s 1 GB. nezabúdajte, že pre adresovanie viac ako 3 GB RAM je potrebný 64-bitový operačný systém. Pokiaľ chcete na počítači hrať aj náročnejšie hry či spúšťať veľké množstvo programov súčasne, budete samozrejme potrebovať viac pamäte, avšak 4 GB by mali úplne stačiť.
Pomerne výrazným „žrútom“ RAM môže byť aj zdieľaná grafická karta. Lepší pohľad na vaše hospodárenie s operačnou pamäťou získate v správcovi úloh. V prípade, že RAM úplne zaplníte a ďalší program už sa nemá kde spustiť, nastáva pomerne veľký problém. Pri starších počítačoch to znamenalo pád systému, novšie majú o niečo lepšiu techniku. Pri plnej RAM sa dáta programov ukladajú na pevný disk, ktorý je však neporovnateľne pomalší, čo sa aj viditeľne prejavuje trhaním.
Rýchlosť
Môže byť uvádzaná frekvenciou alebo dátovou priepustnosťou, dnes sa stretávame skôr s prvou možnosťou. DDR2 pamäte sú dostupné do rýchlosti 1 066 MHz, DDR3 od 1 066 do 2 000 MHz, očakávané DDR4 budú ešte rýchlejšie. Frekvencia pamäte interpretuje jej výkon a teda čím je vyššia, tým lepšie. Pokiaľ zvolíte rýchlejšiu RAM, než podporujú ostatné komponenty počítača, vôbec to nevadí. Pamäť pobeží na maximálnej frekvencii, akú podporujú procesor či základná doska.
Dual Channel (Triple Channel)
Tieto technológie sú zamerané na zníženie latencie a zvýšenie dátovej priepustnosti RAM zrýchlením komunikácie medzi samotnou pamäťou a jej radičom. Vyžaduje podporu základnou doskou i procesorom, navyše musia byť v počítači umiestnené minimálne dva (tri pri Triple Channel) pamäťové moduly rovnakej veľkosti, frekvencie a ďalších parametrov. Reálny nárast výkonu je však diskutabilný, rozhodne nie dvojnásobný. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú zvýšenie priepustnosti len o 5 %. Technológia Dual Channel je dnes bežne podporovaná, Triple Channel však podporujú len niektoré vrcholové procesory Intel Core i7.
Sloty pre operačnú pamäť
Nachádzajú sa zvyčajne v hornej časti naľavo alebo nad päticou procesora. V bežných prípadoch sa stretnete s dvoma alebo štyrmi slotmi, ale v prípade malých verzií základných dosiek možno osádzať len jeden, naopak, pri výkonných doskách šesť či dokonca viac slotov. Obyčajne sú pre jeden konkrétny druh pamäte, ale v čase, keď sa generácie pamätí obmieňajú, sa objavujú na trhu aj kombinované varianty, ktoré majú dva sloty pre starší typ a dva sloty pre novší. Používateľ si v tomto prípade musí zvoliť, ktoré pamäte chce používať. Obe generácie sa súčasne používať nedajú.
Prečítané: 6781x