Napájací zdroj
Napäťový zdroj počítača je komponent v počítači, ktorý zabezpečuje dodávku energie pre systém transformovaní vstupného napätia (230V/110V) na požadované napätie (±12V, +5V, +3,3V) pri požadovanom výkone. Tak tiež mení frekvenciu z 50Hz na 10kHz až 1MHz. Je vlastne srdcom počítača. Zdroj je umiestnený v plechovej skrinke (obale). Rozmery definuje štandard ATX (Advanced Technology Extended) zavedený Intel-om v roku 1995 definuje rozmery a prípojné body matičnej dosky, skrine a počítačového zdroja). Rozmer zdroja (skrinky) je 86 x 150 x 140 mm. Ako materiál sa používa oceľový pozinkovaný plech (niekedy aj dural, alebo plast). Na zdroji sú vyhotovené otvory pre prívod a odvod chladiaceho vzduchu (tak aby bolo zabezpečené krytie IP). Zdroj sa umiestňuje do počítačovej skrine rovnakého typu, čo zabezpečí lícovanie upevňovacích a chladiacich otvorov. Zadná strana zdroja je obvykle viditeľná aj po inštalácii zdroja do skrine. Na nej sa nachádzajú vstupné a výstupné konektory (viď obrázok nižšie) a veľký otvor pre “výfuk” chladiaceho vzduchu. Na chladenie sa používa 80mm ventilátor. Postupne bolo zavedených niekoľko modifikácií, najdôležitejšia z nich bola umiestnenie 120mm ventilátora na “brucho” zdroja, čím sa zmenil spôsob cirkulácie vzduchu, pričom vonkajší modul ostal zachovaný. Na vonkajšom module sa nachádza konektor pre napájanie samotného zdroja C13, ďalej je tam umiestnené tlačítko na úplné vypnutie zdroja.
Výstupné konektory zo zdroja:
Napájacie impulzné zdroje majú na rozdiel od spínacích vyššiu efektivitu (70 % a viac) pri najkvalitnejších zdrojoch 80 – 95 %. Moderné počítače dokážu svoju spotrebu regulovať a dokážu znižovať svoju záťaž ak sa nepoužívajú. Podľa normy EPA (Enviromental Protection Agency) sa musí počítač pri svojej „nečinnosti“ prepnúť do stavu keď je výkon zdroja pod 30 W. Možnosť regulovať záťaž a plynule „odpájať“ časti, ktoré sa nepoužívajú sa definovalo ako rozhranie APM (Advanced Power Managment – pokročilá správa napájania), ktorá definuje 5 stavov, v ktorých sa môže počítač nachádzať:
1. Zapnutý – Systém pracuje bez obmedzení.
2. Zapnuté APM – Systém pracuje, ale niektoré zariadenia sú prepnuté do úsporného režimu. Zariadenia, ktoré sa nepoužívajú sa môžu vypnúť, prípadne sa môže spomaliť práca procesora.
3. Pohotovostný režim (StandBy) – Systém nepracuje, väčšina zariadení je prepnutá do stavu keď majú najnižšiu spotrebu. Počítač pri sa pri „vhodnom“ impulze (pohnutie myšou, stlačenie kláves na klávesnici, signál zo siete) zapne a okamžite prejde do stavu 2.
4. Počítač je pozastavený (Suspend) – Systém nepracuje. Väčšina zariadení je vypnutá. Všetky predvolené hodnoty sú uložené na pevnom disku. Ak nastane „vhodný“ impulz počítač sa do stavu 2 dostáva dlhú dobu.
5. Vypnutý počítač
UPS – Uninteruptible Power Source:
UPS je zdroj nepretržitého napájania, používa sa na ochranu dát pri výpadoch elektrickej energie. Pri výpadku elektrickej enegrie, môže dôjsť k ekonomickým škodám, alebo k narušeniu údajových štruktúr. Taktiež zabezpečuje nepretržitý prívod elektrického napätia alebo zabezpečuje prívod elektrickej energie, kým sa práca na PC neukončí. Hlavnou časťou UPS sú záložné zdroje, ktoré sa pri výpadku elektrickej energie zapnú a pri bežnej prevádzke sa dobíjajú, dokážu dodávať elektrické napätie v podobe 0,5h, 3h, 6h, 24h. UPS sa vkladá medzi zásuvku elektrického napájania a zdroj PC.
UPS rozdeľujeme:
- Off-line – tieto zariadenia sú jednoduchšie a lacnejšie, poskytuje zálohové napájanie pri poklese hlavného, čas medzi poklesom a pripojením je krátky, bežné PC toto nakolísanie vykrije so svojim zdrojom.
- On-line – narozdieľ od off-line UPS sú zložitejšie a drahšie. PC je neustále pripojený na batérie, ktoré sa sústavne dobíjajú, ak dôjde k výpadku energie to sa vôbec neprejaví zakolísaním napätia.