Skener

 

Skener je vstupné zariadenie počítača určené na digitalizáciu plošných predlôh, predovšetkým papierových dokumentov, obrázkov, fotografií alebo iných predlôh obsahujúcich grafické alebo textové informácie. Skener je teda elektromechanické (elektronické) hardvérové zariadenie premieňajúce obrazové (reálne) body do digitálnej formy počítačom spracovateľných dát.

 

 

 

 Konštrukčné časti

 

Snímacia hlava


sa pohybuje na koľajničkách vytvorených presne brúsenými vodiacimi tyčami. Snímacia hlava ma šírku aby snímala celú časť snímaného média. Pohon hlavy zabezpečuje krokový motor a prevod lankom, alebo ozubeným remeňom. Rýchlosť snímania skenera je daná rýchlosťou presunu snímacej hlavy a prenosu dát do počítača

 

 

 

 

Osvetlenie

Osvetlenie musí byť čo najrovnomernejšie a nesmie posúvať farebné spektrum predlohy. Plošné skenery používajú studené katódové svetlo (výbojku – žiarivku) ktorá ma vysokú intenzitu svetla ale nerovnomerne osvetľuje predlohu čo sa kompenzuje nahriatím lampy sústavou zrkadiel a elektronicky. CIS technológia používa na osvetlenie LED diódy umiestnene hneď vedľa snímacích elementov, ktoré rovnomerne osvetľujú celú predlohu.

Snímač

Odrazené svetlo optickou sústavou premietnuté na CDD snímací prvok ktorý premieňa hodnoty zo svetla na dáta. Kombinácia žiarivky, optickej sústavy a snímacieho prvku CDD je najpoužívanejšou technológiou ktorú nazývame CDD. Skenery vybavené CDD sú citlivejšie na poškriabanie ale majú lepšiu farebnú citlivosť a snímanú hĺbku.

Prevodník

Jeho úlohou je prevod obrazovej informácie zosnímanej snímačom do elektronickej formy. Snímač pracuje tak, že intenzita svetla, ktoré dopadá na jeho jednotlivé bunky je premenená naelektrický náboj s rôznou intenzitou. Každý bod elektronickej podoby obrazu je zložený z troch informácií – intenzity troch základných farieb – R (červená), G (zelená) a B (modrá). Každý bod snímanej predlohy je teda „meraný“ tromi bunkami snímača – každá bunka pomocou špeciálnych filtrov vyhodnocuje jednu z uvedených farebných zložiek bodu. V plošných skeneroch sú použité riadkové CCD alebo CIS snímače, použitý snímač (počet snímacích elementov v riadku) teda určuje maximálne možné rozlíšenie skenera. Kvalita skenera je priamo závislá na kvalite použitého snímača a počtu jeho buniek, pixelov. V súčasnej dobe väčšina plošných skenerov používa snímače s rozlíšením 600, 1 200 alebo 2 400 dpi. Označenie dpi (dot per inch) udáva, koľko bodov je snímač schopný nasnímať na jednotku vzdialenosti jedného palca (2,54 cm).

 

Typy skenerov

 

Čítačka čiarového kódu

Je forma skeneru umožňujúca čítať čiarový kód, čo je do binárnej formy zakódovaná číselná, alebo textová informácia zobrazená vo forme hrubších a tenších čiar a medzier.

 

 

 

 

 Ručný skener

Týmto skenerom sa skenuje ručným prechádzaním nad snímanou predlohou. Nevýhodou je malá kvalita obrazu, nekvalitné rozlíšenie snímača.

 

 

 

 

Stolný skener

Stolný skener (Flatbet scanner). V súčasnosti sú najrozšírenejšou skupinou stolné plošné skenery. Tieto snímajú predlohu, ktorá je položená na sklenenú dosku, pričom sa pod touto doskou pohybuje snímacia hlava. Plošné skenery sú konštrukčne najnáročnejšie, ale poskytujú kvalitný výstup pri snímaní predlôh. Ich nevýhodou sú väčšie nároky na miesto. Plošné skenery sa vyrábajú vo formátoch A5, A4 a A3.

 

 

 

 

3D skener

Technológia umožňujúca pomocou laserových lúčov nasnímať trojrozmerný objekt. Využíva sa nie len snímanie povrchu objektov, ale laserom je zároveň odmeraná presná vzdialenosť k nim. Táto technológia sa používa pre získanie trojrozmerného obrazu snímanej predlohy napr. sochy, miestnosti a pod.

 

 

Bubnový skener

Predloha je nalepená na rotujúcom valci a je snímaná paprskom. Pre naskenovanie obrázku sací len jedna fotodioda ktorá sníma jeden bod. Najprv sa prečíta jeden bod „stĺpec“ (jedna otáčka bubnu),potom sa fotodioda posunie o jeden stĺpec vedľa a takto sa postupne o skenuje  celý povrch bubnu.Filmoví skener : Slúži na snímanie jednotlivých poličiek filmu. Vzhľadom ku svojmu špecifickému použitiu sa používajú iba profesionálne.

 

 

 

Snímače skenerov

 

 

 

CCD (Charge Coupled Device) snímač je svetlocitlivý polovodičový čip. Predloha je osvetlená výbojkou. Obraz sa odráža od sústavy zrkadiel, prechádza objektívom a dopadá na CCD snímačccd snimac

CIS(Contact Image Senzor) snímač ktorý je tvorený jedným riadkom snímacích senzorov umiestnených čo najbližšie k predlohe. Zdroj svetla zabezpečujú LED diódy ktoré sú integrované v čítacej hlave.cis senzor

 

 

 

Rozhrania skenerov

 

 

USB (Universal Serial Bus) pripojenie je vytrovené zbernicou USB

 

FireWire málo používaný port , iba pre špecialne aplikácie. Používa interface 1394 FireWire

 

SCSI (Small Computer System Interface)

 

Paralelný port pripojenie je cez centronics.

 

Bezdrôtové používajú technológiu IrDA, Wi-Fi, Bluetooth

 

  • IrDa (Infrared Data Association) je komunikačný port vytvorený konzorciom IrDA ktoré opisuje komunikáciu pomocou infračerveného žiarenia.

 

Prečítané: 3443x